Egy óra munkáért egy órai bér. Hogyan lehetne egy óra munkáért két órai bért kapni, vagy hármat, esetleg még többet?
A fizikában is le kellett küzdenünk pár akadályt. Mi emberek, átlagban mondjuk 70-80 kg-ot nyomunk férfiként, 50-60-at nőként. Mégis vannak tárgyak amiket fel kellene emelni, és bizony saját erőnk kevés lenne hozzá. Láttunk már 80 kg-nál súlyosabb köveket, vagy esetleg nagyobb építményeket, amihez az erőnkből nem futja.
Az emberi agy mégis nagyon találékony és mindenre van megfelelő megoldás. Ahhoz, hogy egy követ a magasba emeljünk saját erőnkből, több lehetőség is adódott a múltban. Nem kell bonyolult szerkezetekre gondolni. Egyszerű dolgok is megteszik. Egyszerű “gépek” is megteszik. Itt van a kerekes kocsi vagy pl. az emelő. Angolul lever. Az emelőnél kihasználhatjuk, hogy a céltárgy súlya ha magasabb is annál, amilyen erőt mi képesek lennénk kifejteni, még sincs gond. Az erőkar elintézi, hogy ha megfelelő távolságban nyomjuk le, a tárgy felemelkedjék. Ha nagyon komoly magasságba kell emelnünk, jönnek a csigasorok (rendszerek), és bár komolyan kell húznunk, mégis a jelentősen súlyosabb köveket játszi könnyedséggel emelhetjük a magasba.
Ahogy a wikipédia írja: A csigákat általában nem egyenként, hanem csigasorokba építve használják, abból a célból, hogy csökkentsék például egy súly felemelésére fordítandó erőt. Használatával ugyanakkor a munka nem csökken, mivel a kisebb erő ára a kötélvég ugyanannyiszor nagyobb elmozdulása. A teher felemeléséhez szükséges erő közelítően a teher súlya osztva a csigák számával.
A munka összességében nem csökken de eloszlik. Ezt hívják hatástöbbszörözésnek, ami angolul leverage (Nehezen lefordítható szó: én emelőhatásnak fordítanám direktben, de ez igazából hatástöbbszörözés)
Egy alkalmazott sosem gondolkodik ilyen hatástöbbszöröző rendszerekben. Ő bemegy, hogy eladja a munkaidejét óránként (esetleg havonta) egy fix összegért. Soha eszébe nem jut, hogy hogyan fizettethetne ki magának egy óra munka után két óra munkabért. Pedig, ha azt mondaná magában, hogy ő szeretne egy óra alatt 2, 3 vagy 4 órai bért kapni, nem kapna elutasítást a kérése. Ezért találták föl a vállalkozásokat, cégeket. Az alkalmazotti munkaviszonyban nem lehet ilyen jövedelemhez jutni. Ehhez át kell lépni a hatástöbbszörözött rendszerek térfelére: Cégtulajdonos, befektető. Ezen a térfélen cégtulajdonosként vagy befektetőként alkalmazod a pénzügyi csigát vagy emelőt: Több ember munkájából fizeted ki saját magad.
Imádom amikor a kerekes kocsin lehet a nehéz téglákat szállítani, vagy emelővel cserélek kereket, esetleg valami csigán húzok föl nehéz általam fel nem emelhető súlyokat.
És azt is imádom, amikor napozom a kertben és lubickolok a medencében, és közben az üzlettársaim beszámolnak üzleti sikereikről, új belépőikről, lenyűgöző terméktapasztalataikról. Magam előtt látom az emelőt, a csigát, a kerekes kocsit. Hiába mérnök vagyok. Csak itt az emelőn és a csigán pénzzel teli vödröket szállítanak. De nemcsak nekem, nekik is!!!
A hatástöbbszörözés kulcsszó a mai világban. Aki a pénz világában mozog, és nem akar hatástöbbszörözött jövedelmet keresni, az olyan, mint aki nem tudná, hogy feltalálták már a kereket, a csigát vagy az emelőt. Lehet ezek nélkül a találmányok nélkül is élni, de sokkal nehezebb emelni a mindennap terheit.
A mai kor emberének a legegyszerűbb és legolcsóbb hatástöbbszörözött jövedelemre szert tenni MLM vállalkozások felépítésével. Ha nem hiszed, olvass könyveket a pénzügyi guruk tollaiból: Trumptól, Kiyosakitól, Brian Tracytől. Én magam részéről az MLM-et ajánlom egyszerű és zseniális volta miatt.
Itt a válasz arra a kérdésre, hogyan jut el még az olyan jól megfizetett és megbecsült alkalmazott, mint Nagy Ádám Nagy Ádám cégtulajdonosi státuszban. Minél több emberrel, legyen az alkalmazott, vagy egyéni vállalkozó, megértettük ennek az üzenetnek a lényegét, annál sikeresebbek leszünk.